Centrum současného umění v Toruni Architektura blízká umění

CSU bylo oficiálně otevřeno 14. června 2008, dva roky po zahájení prací na jeho založení. Formálně se skládá z několika čtvercových modulů o rozměrech 49,30 x 49,30 m. Dominantou je nepochybně reprezentativní, točité schodiště, které se nachází venku za proskleným tubusem.

Centrum současného umění v Toruni

Na třech podlažích jsou mimo jiné rozsáhlé výstavní prostory, výstavní haly, vnitřní amfiteátr, multimediální sál, místnost pro výuku, knihkupectví a knihovnu s čítárnou. V podkroví se nacházejí kancelářské prostory, stejně jako kavárna a vyhlídková teresa.

Současný soused Velké minulosti.

Nachází se v centru Jordánu v Toruni, Centrum současného umění se nachází v bezprostřední blízkosti Starého Města s největším počtem zachovaných gotických staveb hned po Krakově. Blízké okolí objektu výrazně ovlivnilo jeho architektonický koncept. Autor projektu je architekt Edward Lach z wroclawského Studia EL. Budova podle jeho koncepce je jednoduchý, kubický prvek, diskrétně rozdělen do modulů. Skleněný válec pokrývající centrální schodiště a použití kovových linií, které navzájem oddělují vnější vitríny, jsou prvky jasně projevující modernost centra. Navíc velikost budovy dokonale odpovídá monumentálním historickým objektům města Toruně.

Dominantním stavebním materiálem na fasádě je klinkerová cihla NF 17 z firmy Röben, s hladkým povrchem a červenou, stínovanou barvou. Bylo použito více než stosedmdesát tisíc cihel. - Volba tohoto materiálu nebyla náhodná - potvrzuje ředitel CSU Stefan Mucha. - Cihlová fasáda umožňuje centru dokonale splynout s okolím. Je třeba si uvědomit, že sousedíme nejen se Starým městem, protože v našem okolí se nachází novogotické Collegium Maius univerzity Mikuláše Koperníka a budova bývalé zemědělské banky, památníku z meziválečného období.  

Zajímavé jsou i nepravidelně postavené "cihly", obklopující skleněný tubus. Podle odborníků jsou však mistrovským dílem šikmé střechy navazující na historickou architekturu Starého Města. Tvarování šikmých forem z klinkerových cihel je poměrně obtížné, ale při pohledu na efektní výsledek práce se vynaložené velké úsilí vyplatilo. V případě Centra současného umění byl tento úkol proveden dokonale. Podle odborníků na stavbu si povrchová úprava fasády zasluhuje slova nejvyššího ocenění.