Pedagogický Institut Bernské Vysoké Školy ve Švýcarsku

Městský objekt s cihlovým obkladem v místě, kde jsou všude jen samé pískovcové fasády. To je unikát, pokud se jedná o švýcarské město Bern. Koncepce není, ale náhoda. Budova Pedagogického Institutu Vysoké školy v Bernu byla vyprojektovaná samotným Giulianem Höngerem a stojí na pozemku firmy vonRoll, kde se do devadesátých let nacházela železářská huť.

Pedagogický Institut Bernské Vysoké Školy ve Švýcarsku

Právě na tomto místě byly desítky let vyráběny železniční koleje pro švýcarskou železniční dopravu. Co je mimořádně důležité, výroba byla tak umístěna v továrnách vybudovaných z cihel. Investor i dodavatel projektu, kanton Bern využil toto historické pozadí jako své kritérium pro městskou zástavbu. Díky tomu bylo dosaženo zajímavého efektu, který hodnotila speciální komise, která má na starosti hodnocení architektury a umění v kantonském Bernu. Budova institutu připomíná průmyslovou minulost této oblasti a podtrhuje společné úsilí celého týmu. Fasáda z cihlového obkladu dodává dominantní styl cele oblasti a zároveň ji interpretuje jako nový částečně prosklený prvek přízemí.  

Celý projekt byl pod patronátem společnosti Spreng + Partner Architekten AG. Jejich úkolem bylo určení druhu cihlového obkladu. Volba nakonec padla na širokou paletu produktu firmy Röben, která v rámci programu BRICK-DESIGN® nabízí skoro neomezené možnosti při tvorbě nových koncepčně produktových řešení. Během několika etap byly vyrobeny různé vzory a zkušební zděné práce: Vytvořili jsme velké vzory v měřítku 1:1 ve formě stěn o rozměru 3 x 3 m. Snažili jsme se při tom vzorovat na sousedních budovách, tak aby byly co nejlépe vybrané barvy a tvary cihel. Hovoří Spreng. Společně s investorem jsme se rozhodli pro krémově bílé keramické obklady firmy Röben, která nabízí několik zásadních vlastností dodává architekt. Druhy jílů byli vybrané tak, aby vzor fasády díky svým odstínům obsahoval hloubku a velkou přesnost. Už z principu jednoduchá fasáda nenabízí pocit, že je plochá a hladká. Díky obkladům navíc získá živou strukturu. Získaný efekt byl zesílený pomocí speciálního ušlechtilého povrchu, který vznikl pískováním červeným odstínem, který působí dojmem jako by byl náhodně rozsypaný. Při tom, ale kontrastuje s harmonicky krémově bílým odstínem cihlového obkladu. Spojení, které se jeví jako přírodní a živé. Ale zůstane živé i nadále, protože během řady let se bude povrch fasády stále měnit a v nejlepším slova smyslu i stárnout. Vzhled fasády byl pro nás vždy velice důležitý, protože to ona vždy vytváří dobrý dojem sama sobě. Nechtěli jsme, aby vznikla budova bez žádného výrazu: díky cihlovým obkladům máme záruku, že objekt bude nadále žít a fasáda dostane nový rozměr. Kdybychom se rozhodli použít jednolitou barvu omítky, tak bychom dostali budovu bez výrazu shrnuje Daniel Spreng.