Sídliště v Oldenburgu Šňůra perel

Jedna z mnoha čtvrtí v městě s více než 150 tisíci obyvateli, nacházejícího se v severozápadní části Německa, byla obohacena, řetězem stylových a okolí oživujících dvougenerálních domků, jejichž fasády byly zhotoveny ze dvou druhů lícových cihel značky Roben.

Sídliště v Oldenburgu

Při jízdě po bulváru Dworcowa v Dolním Sasku v Oldenburgu, je nemožné si nevšimnout dlouhé řady dvougeneračních domů s fasádou z klinkeru. Lehké zahnutí ulice způsobuje, že je téměř nemožné vidět konec uličky od jejího začátku a obrovsky roztažené budovy připomínají řetězec perel. Všechny domy se nacházejí v klidné oblasti mezi Alejí Dworcowou a železniční trasou Oldenburg-Osnabrück.

Neobvyklé uspořádání

Tato mimořádná sídliště byla dokončena kanceláří Metzger & Mohr Design ve spolupráci s architektonickou kanceláří Dom22. Zahrnuje 15 dvoupatrových rodinných domů o rozloze 104 m2 pro každou obytnou jednotku. Prvkem, který rozlišuje celý projekt, je neobvyklá struktura bloků jednotlivých prostor. Hlavní budova se spádovou střechou byla pomocí ploché střechy dvoupodlažně propojena s další částí a přístavbou sloužící jako garáž. Tímto způsobem jednotlivé stropní plochy spolupracují s druhou polovinou domu a doplňují se ve formě charakteristických štěrbinových střech.

Pravidelné rozměry

Tvar domu byl zdůrazněn díky pestré a živé podobě fasády, dokončené dvěma různými typy lícových cihel. Pro zdůraznění tohoto efektu, byly použity na sousedních úrovních hlavní a vedlejší budovy. Vedle ručně tvarované vlámské stínované lícovky Röben Dykbrand, byla také použita výrazně světlejší,lícová, stříbrně bílá obkladová cihla Röben Geestbrand. Pro zděné fasády byly cihly použity ve standardním formátu s převázáním na "divoko", s nepravidelně zapuštěnými cihlami a světle šedými spárami. Použitím tohoto řešení bylo možné zdůraznit svěží a dynamický dojem celé budovy. Kombinace dvou cihel které se od sebe liší, umožnila zvýraznit zajímavou a současně souvislou strukturu domů, která je výhodně odlišuje od ostatních sídlišť. Budovy splňují všechny parametry vysoké tepelné izolace, navíc jsou na střechách vybaveny solárními kolektory a řízeným větráním s odsáváním a rekuperací tepla.