Dům Mariusze Wlazłego V souladu s přírodou

V blízkosti rodiny a přírody v klidné a tiché oblasti - to je domov jednoho z nejlepších polských volejbalistů, MariuszeWlazłého. Ekologický a obyvatelům přátelský dům stojí v malé vesnici na řece Warta.

Dům Mariusze Wlazłego

Mariusz Wlazły je jedním z nejslavnějších volejbalistů mladé generace. Svou sportovní kariéru začal plaváním, ale časem změnil disciplínu na voljbal a v roce 2003 získal jeho reprezentační tým, polských volejbalistů, titul mistrů světa juniorů. V současné době je kapitánem klubu PGE Skra Bełchatów, s nímž mnohokrát získal titul mistrů Polska. Vedle sportu je zapojen také do pomoci nemocným dětem prostřednictvím spolupráce s Herosi, Możesz a Dr. Clown. A dokončuje výstavbu svého domu, kde bude žít se svou ženou Paulinou a dvouletým synem Arkem.

Proč jste se rozhodli žít v rodinném domě?

Rodinný dům má mnoho výhod. První je naše velká zahrada. Nemusíme se obávat problémových sousedů, což by se mohlo stát, kdybychom žili v bytovém domě nebo v činžovním domě. Nemohli bychom tam mít ani krb. Dům však znamená mnoho povinností, jako je odstraňování sněhu v zimě a v létě například zalévání a sečení trávy. Tyto činnosti se mi líbí, protože je to pro mě ideální  čas odpočinku. Taková práce mi dává spoustu spokojenosti a pomáhá mi s odstresováním se po tvrdé soutěži.

Kde je váš domov a jaké faktory rozhodly zvolit své místo?

Chtěli jsme být blízko rodině, proto jsme se rozhodli žít ve vesnici rodičů mé manželky Pauliny. Velká města mohou být únavná a já oceňuji klid. Po důležitém zápase mohu sedět před krbem a nabrat novou sílu. Takové čisté prostředí má také dobrý účinek na našeho dvouletého syna Arka, který má rád rodinné procházky v blízkých lesích.

Co rozhodlo pro výběr projektu?

Bylo několik faktorů, včetně počtu pokojů, celkové plochy a vnějšího vzhledu. Bylo také pro nás velmi důležité mít v domě krb, který by byl umístěný v centrální části budovy. Především však technologie rozhodla o mnoha aspektech, protože náš dům je zhotoven z kulatiny. To vyloučilo např. návrhy s valbovou střechou. Chtěli jsme také otevřenou kuchyni a  mezipatro. Všechno to bylo možné díky projektantovi - rodilému horalovi, který také žije v domku z kulatiny.

Kdy začala stavba domu a byla již dokončena?

První práce začaly v březnu 2010. Budova dosud nebyla dokončena. Na začátku jsme neměli moc štěstí a narazili jsme na "profesionály". Poté jsme museli provést mnoho oprav, což znamenalo, že stavba byla zpožděna asi o půl roku. Dům je již obytný, ale stále kolem něj pracujeme, protože chybí některé vnitřní prvky a venkovní práce. Nicméně, teď si můžeme vychutnat jeho kouzlo. Nejpříjemnější je vůně dřeva, ze kterého byla stavba vyrobena.

Můžete říct něco víc o tvorbě stěn?

Zaměřili jsme se na ekologii, takže volba padla na kulatinu. Vyrábějí se tradiční metodou z masivního dřeva. Mají průměr 30 cm a nejdůležitější je, že každý z nich byl vyroben ručně. Na rozdíl od kulatiny vyrobené pomocí soustruhu, mají tyto kulatiny jedinečný tvar a nejsou tak hladké.  K utěsnění jsme použili mech. Tento tradiční materiál vyžadoval hodně práce, ale konečný efekt překonal naše očekávání.

Jaký typ střešní krytiny byl použit pro stavbu střechy?

Srubový dům je nadčasový, a stejná musí být i jeho střecha. Opět jsme se zaměřili na osvědčená tradiční řešení a vybrali si pálenou krytinu. Díky tomu si můžeme být jisti, že střecha vydrží po mnoho generací. Rozhodli jsme pro krytinu Röben Fleming. Co se týče barvy, velkou váhu tady mělo slovo mojí ženy Pauliny. Vybrala si černo- hnědý TOBAGO odstín, který dokonale ladí k dřevěné konstrukci domu.

Má dům podkroví?

Samozřejmě! Neumím si představit, že bych nemohl využít takového volného prostoru. Dům tak jako tak musí být zastřešen, a díky tomu jsme získali čtvereční metry pro další místnosti. Bylo by škoda nevyužít takový prostor.

Má budova nějaké jedinečné technické řešení?

Již ve fázi návrhu jsme se soustředili na praktičnost, a proto jsme se vzdali bazénu. Naše klima není vhodné k jeho údržbě, kromě toho si můžete vždy koupit přenosnou konstrukci, kterou lze skrýt na zimu. Altán na grilování, přístřešek na dřevo a místnost pro cyklisty budou užitečné.

Co se vám nejvíce líbí v celém domě?

Naším oblíbeným místem je obývací pokoj s krbem zmiňovaným dříve. Rádi také trávíme čas na kryté verandě. Moc se mi líbí dokončení stropu. Možná i proto, že jsem jej dělal sám? Je to moje práce a jsem na ni velmi pyšný.

Jaký druh zahradní práce se vám nejvíce líbí?

V podstatě vše. Sečení trávy, prořezávání stromů, zalévání a výsadba - v těchto činnostech nacházím krásu každodenního života.Velmi mě těší, když něco udělám sám. Nezáleží na tom, jestli je to dřevěný květináč nebo velká truhla. Dům je moje vášeň, proto pečlivě vybírám materiály a prvky pro jeho dokončení.

Jaká byla největší výzva během výstavby?

Byli to samozřejmě již zmínění "profesionálové" a to, co po sobě zanechali. Teď už víme, že je potřeba vybírat pečlivěji. Už jsme ponaučenější.