Unikátní kompozice klinkeru na fasádě V městském stylu

Fasáda zhotovená ze sedmi různých typů klinkerových cihel, je charakteristickým znakem jedné z budov v německém hlavním městě, které díky unikátní fasádě výrazně ovlivnil architekturu celé čtvrti.

Unikátní kompozice klinkeru na fasádě

V berlínské čtvrti Weissensee se v posledních letech uskutečnil jeden z největších bytových projektů v německém hlavním městě. Architektonická kancelář Kny & Weber Architekten navrhla komplex obytných budov s téměř 100 prostorami a 90 parkovacími místy.

Příjemné prostředí

Budova je z jihu ohraničená jezírkem Kreuzpfuhl, parky a zelenými plochami lokalizovanými kolem ležící od severní strany parkové kliniky a atraktivními oblastmi starých budov, které se nachází v sousedství. Nový projekt byl vyvinut tak aby působil jako jednotný tým s nejbližšími budovami. Celá hlavní myšlenka byla, aby si většina lidí mohla svobodně užívat tento výjimečný přírodní koutek. Celý komplex byl rozdělen do sedmi domů táhnoucích se podél ulice Schönstraße, vstupující mezi již stávající budovy. Čerstvé, čtyřpodlažní budovy se bezproblémově spojují s nádvořím díky seříznutí třetího a čtvrtého patra. Tři obdélníkové domy se zahradou mají tři úplná podlaží plus jedno půl podlaží, a díky tomu se celek harmonicky spojuje s vnitřní plochou bloku.

Fasáda v dialogu se sousedními budovami

Rozdělení stavby na sedm domů dokonale ladí s okolními objekty, jelikož jsou blíže k sobě nejen proporcemi, ale také výrazným rovnoměrným tvarováním fasády - s klinkerovými zdmi a kamenným obložením soklů a přízemí. Blízkost nádvoří ovlivňuje strukturu fasády z ulice, která byla rovněž přemístěna do druhou část budovy vedle zahrady. Přízemní fasáda z klinkeru, procházející skrz celý komplex se extrahuje a dále zdůrazňuje stejným obložením z klinkeru aplikovaným na všech podlažích vybraných segmentů. Toto ošetření umožnilo zavést do celé kompozice specifický rytmus a rozbít se s nudným, klišé povahou budov. Stejně tak byly zdůrazněny věže umístěné na třech ze sedmi domů, stejně jako přízemí s přípojkami a výstupem do zahradní strany. Všechny ostatní povrchy stěn jsou dokončeny světle šedou omítkou. Fasáda je dále rozdělen tesaným kamenným soklem a prefabrikovanou římsou, které se přesně hodí do sousedních budov.

Směs barev

Největším překvapením projektu je unikátní barva fasády, která byla navržena na základě programu BRICK-DESIGN®, který poskytuje možnost vytvářet individuální a jedinečná řešení pro danou aplikaci na stavbě. Díky spolupráci s firmou Röben je vyvinuta podrobná koncepce fasád, která využívá jedinečnou, pečlivě plánovanou kombinaci šesti standardních typů a jednu zvláštní cihlovou barvu v nejběžnějším formátu NF. Počet jednotlivých odstínů v daném fragmentu fasády byl stanoven na základě řady testů a návrhů. Pro stavbu již byla dodána připravená "směs" cihel. Sedm barev klinkeru vytváří živou charakteristickou elevaci. A výsledek? Tento zdánlivě obyčejný rezidenční komplex vytváří nový, jedinečný městský prostor.