Tiché a malebné sídliště v Gravenzade Elegantní křivky - bydlení v Gravenzande

Tiché a malebné sídliště v malém městečku Gravenzade bylo obohaceno originálním projektem malých obytných budov, které se ve své podobě odkazují na jednu z nejvýznamnějších děl holandského modernismu

Tiché a malebné sídliště v Gravenzade

Nachází se přímo u ústí řeky Rýn Hoek van Holland a je jedním z nejznámějších přímořských letovisek v Nizozemí. Přesto je příjemné žít v sousední obci Gravenzande. I když není příliš velká s počtem asi 10.000. obyvatel, nedávno zde byla v severovýchodní části navržena architektonickou kanceláří KAW atraktivně položená obytná budova. Projekt byl zahájen revitalizací zahradního domu "Tuinveld Oost", postaveného v padesátých letech minulého století. Objekt se skládá ze tří čtyřpodlažních budov, z bílého keramického klinkeru, s apartmány, které společně tvoří charakteristický vzor brány umístěné na zadní straně nových bytových řadových domů. Celkově bylo vytvořeno 125 prostor pro přibližně 250 obyvatel. Kromě řadových domů a soukromých bytů jsou zde k dispozici také sociální byty.

Stylově a s nápadem

Designéři architektonické kanceláře KAW věnovali zvláštní pozornost tvaru tří bytových domů, které přímo sousedí s vodním tokem. Zajímavými a velmi pěknými detaily jsou zde plastické výstupy, vyrobené ve všech arkádách v patře, balkony s dynamicky zaoblenými rohy a zábradlí provedené po celé délce klinkerem.. Přístřešky umožňují bezproblémový přístup k jednotlivým apartmánům, vytvářející elegantní design systémových vstupů do řadových domů na severní straně. Nadšenci architektury, kteří se dívají na novou budovu, si vybaví stavbu "Hoek van Holland", která je vzdálena méně než dva kilometry. Postavena v letech 1924-1927 renomovaným holandským architektem Jacobusem Oudem, je jedním z nejvýznamnějších děl holandského modernismu a vše díky lesklé bílé fasádě se zaoblenými rohy.

Dlouholetost

Aby si fasáda udržela svůj bělostný vzhled a odolnost bílé barvy byla zajištěna po mnoho let, rozhodli se designéři v kanceláři KAW pro keramický klinker Oslo perleťová bílá Roben.

- Tyto cihly působí lehkým a jemným závanem čerstvého vzduchu ve skandinávském stylu.

- zdůvodňuje výběr Úřadem projektu architekta Pepijn Blom. -  Jednotná bílá barva a hladký povrch zdůrazňují mimořádný tvar a charakteristický rys budovy - dodává. Celý dojem byl navíc podtržen zděnou vazbou, která je spojena světlými spoji. Standardní formát NF cihel se vyznačuje větším podílem spojů na fasádě a zdůrazňuje tím fasádní styl. – Při vytvoření spojů jsme museli věnovat pozornost tomu, aby byly cihly vypáleny téměř do popraskání a díky tomu téměř neabsorbuji vodu. - řekl Pepijn Blom. Tímto způsobem se cihly zachovají leskle bílé, protože na povrchu hromadící se nečistoty budou vzhledem k uzavřené struktuře dalším deštěm umyty.

Tvarované cihly pro zaoblené rohy

Zaoblené rohy budovy vyžadovaly zvláštní přístup. Po konzultaci s projektovým servisem Röben byly použity speciálně tvarované cihly na zakázku. Bylo to jediné řešení, které umožnilo dosáhnout toho, co se v projektu předtím předpokládalo. Fasády sousedních řadových domů na severní straně byly pro změnu provedeny ze strukturovaných cihel Oslo perleťově bílé, aby se upozornilo na různorodost přilehlých bloků budov.