Krakovská vysoká škola Jedinečný areál

V Krakově, jednom z nejvýznamnějších akademických center v Polsku, je 11 univerzit. Nejmladší z nich, Krakovská vyšší škola Andřeje Fryče Modřevského je vyjímečný areál situovaný u řeky Visly.

Krakovská vysoká škola

Jeho historie sahá až do počátku nového tisíciletí, kdy úřady Krakova požádaly kancelář A. P. A EKSPO, aby připravila projekt, který by zlepšil využívání prostoru a komunikaci v průmyslové čtvrti - Zablocie. Účelem oživení této dosud velmi nepříliš atraktivní, i když hezky umístěné oblasti, bylo změnit charakter celé čtvrti. Jedním z nejdůležitějších prvků tohoto podnikání bylo vytvoření nového akademického komplexu. Autory této koncepce jsou krakovští architekti Kryštof Kiendra (hlavní arvhitekt) a Adam Raček, Marta Lipska, Marek Kačor a Hubert Kolarčyk.

Tři stavební etapy, tři zóny

Impozantní komplex budov o celkové ploše více než 18 500 m² byl dokončen ve třech etapách. Byly dokončeny v letech 2003, 2005 a 2008. V první fázi investice byla vytvořena hlavní didaktická část s přednáškovými a počítačovými místnostmi a knihovnou. Ve druhém - hlavně eliptickém sále a děkanátu. Jako poslední blok byl postaven na břehu řeky, připomínající tvar vlny, kde je další knihovna, ubytovna, univerzitní administrativa a jídelna. Z této budovy je přímý průchod na bulvár nad Vislou. Když byl komplex předán k použití, bylo možné ho rozdělit do tří zón: zónu komunikace s možností parkování a zelenou plochu, která se nachází v blízkosti rušné ulice, centrálně umístěnou oblast výuky přírodovědných předmětů a odpočinkové zóny, oddělené pásmem stromů od pěšího bulváru na břehu řeky Visly.

Modernost v duchu tradice

Tím vznikl moderní komplex, který změnil tvář mostu Kotlarského. Tvaru areálu se věnuje především harmonická kombinace současných trendů s architektonickou tradicí. Didaktické pavilony se skládají ze střídavě uspořádaného klinkeru a skla. Zajímavým kontrastem s těmito obdélníkovými budovami jsou eliptické amfiteátry, které mají největší přednáškové sály. Klinker byl poskytován pro fasády v celém komplexu od samého začátku. Byla vybrána hladká stínovaná cihla značky Röben. Používá se nejen na fasádách a řadách sloupů - stěny v přednáškových sálech jsou částečně dokončeny klinkerem. Je také třeba věnovat pozornost detailům klinkeru na fasádě včetně dekorativní reliéfů.

Síla jednoduchosti

Komplex budov, které patří krakovské univerzitě, byl navržen s temperamentem, ale zároveň je definován funkčním účelem a vzdělávací funkcí. Efekt vyvážené jednoduchosti je dosažen díky úsporám ve formě a detailu, což se projevuje mimo jiné tím, že na fasádě byly použity pouze čtyři stavební materiály - klinker, zasklení, hliníkové prvky v blízkosti oken a střechy a pískovec v formě soklů. Inspirací pro designéry byla Collegium Novum Jagellonské univerzity z 19. století, jedno z nejslavnějších akademických zařízení. Areál Krakovské univerzity technologie navazuje na architekturu Collegia Novum primárně prostřednictvím tvaru hlavního vchodu a použití klinkeru na fasádě. Klinkerová stínovaná cihla značky Röben, kterou zvolil architekt Krzysztof Kiendra, s nepravidelným zabarvením, odráží charakter akademie a dnes je charakteristickým znakem areálu.

Oceněný koncept

Použité materiály a řešení učinily kampus na Krakovské univerzitě nejen odkazem na nejlepší tradici Krakovské architektury, ale také zdobí čtvrť Zablocie u řeky Visly. Komplex, který se dotkl zelených bulvárů nad Vislou na jedné straně a průmyslová architektura dopravního uzlu a dálnice na druhé straně, přispěla k estetické hodnotě tohoto místa. Byla oceněna dobrá myšlenka pro rozvoj prostoru: Krakovská vysoká škola vyšších škol v roce 2004 získala prestižní titul Stavba roku a v roce 2005 ocenění Nejlepší realizace roku v Krakově.