Moderní, prostorný dům Krása v jednoduché podobě

Moderní, prostorný dům s výjimečnou a svěží formou, v půvabné a přesto klidné oblasti splnil dětský sen architekta a současně majitele s vlastním koutem v blízkosti velkého města.

Moderní, prostorný dům

Současná podoba projektu byla od samého počátku hlavním cílem architekta a majitele domu Viktora. Pozemek, na kterém byla postavena budova se nachází v příměstské oblasti, plné zeleně, příznivé pro klidný odpočinek nebo aktivní dovolenou. V bezprostředním architektonicky rozmanitém sousedství dominují rodinné domy s plochými střechami a minimalistickým charakterem, které v posledních letech dominují v této malé osadě nad tradiční stavbou.

Univerzálně a se stylem

Vkusně navržený dům byl postaven na pozemku o rozloze 780 metrů pro čtyřčlennou rodinu. Proto má rozlehlou plochu 220 metrů čtverečních a otevřené prostory. Budova se skládá ze dvou čtvercových bloků, které jsou vzájemně propojeny. V přízemí je vnější část obložena čedičovým odstínem klinkeru Roben Chelsea.Nachází se zde velký obývací pokoj a předsíň, zatímco všechny ostatní obytné části, včetně kuchyně a ložnice jsou umístěné v dominantní dvoupatrové části domu. Toto řešení je účinné pro intimitu teras v přízemí a skleněných stěn obývacího pokoje. Záměrně zde byla navržena velká prosklená plocha pro úžasný výhled na nedaleké lesní plochy, které se nacházejí v jihovýchodní části a jsou nejlépe pozorovatelné z multifunkční kanceláře v prvním patře.

Rychlá výstavba

Stavba domu trvala 12 měsíců a byla dokončena v roce 2011. Ke zhotovení vnějších stěn byly použity keramické bloky s minimální šířkou potřebné pro požadovanou funkci nosné stěny. Vzhledem k většímu rozpětí a otevřeným prostorám, byla zvláštní pozornost věnována stropům z železobetonu. Konstrukce stěn má izolační systém, který splňuje doporučené standardní hodnoty koeficientu přestupu tepla. Fasádní prvky ze skla jsou navrženy z hliníkového systému a velká terasová okna a balkon mají posuvný systém, otevírající interiér do velké krásné zahrady.

Elegantní kombinace

Hlavní dvoupatrový blok domu je omítnut. V přízemní části obývacího pokoje a chodby byly použity stínované čedičové dlaždice Röben Chelsea v kontrastních odstínech s ostatními částmi fasády. Efekt byl podpořen použitím černé spáry. Část domu, na které bylo aplikováno obložení z klinkeru, přiléhá k terase a vytváří zónu určenou pro intenzivnější využití. Bylo proto velmi důležité použít fasádní materiál, který poskytuje odolnost vůči poškození. Střecha byla dokončena vrstvou vegetace, což umožňuje dobré potlačení hluku. Tímto dokončením se ještě lépe integruje do zeleného okolí domu.

 

foto: Viktor Černý