Obchodní centrum v Bydgošti Kompromis mezi historií a moderností

Obchodní centrum Focus Park je jedním z nejznámějších míst v centru Bydgošti. Kombinuje modernost a eleganci se stylem postindustriálních budov, díky nimž dokonale zapadá do městské infrastruktury.

Obchodní centrum v Bydgošti

Focus Park v Bydgošti je dalším příkladem původní rekonstrukce starého města a zachování jeho historického stylu. Moderní nákupní a zábavní komplex byl postaven na místě více než 100 let starého provozu, kde se nacházelo zařízení na zpracování masa. Celý projekt zahrnoval také čtyři historické činžovní domy, kde podle plánu investora v současné době existují restaurace, kancelářské prostory a hudební kluby. Architektonický koncept, jehož autorem je architektonická kancelář Krakov MOFO Architekti, se odvolává na historii města, díky čemuž dokonale splyne s městskou strukturou okolí.

Styl postindustriálních budov byl podtržen použitím cihlové fasády, pro kterou byly použity vysoce kvalitní cihly Röben. Jak sami investoři a tvůrci projektu přesvědčují, použití cihel je důležitým prvkem, který dává celé budově konzistentní charakter. Výběr cihel byl diktován sousedními historickými budovami, jako je bazilika a více než století staré nájemní domy. Zvláště pozoruhodná je věž umístěná u jižního vstupu, která byla stylově začleněna do celého architektonického konceptu.

 

Celková plocha budovy je 93 tisíc. m², což dělá Obchodní centrum Focus Park jedním z největších nákupních a zábavních objektů v regionu. V galerii je 140 obchodů, komplex kina s 13 sály, třípatrové parkoviště pro 1200 aut a četné restaurace, prodejny a kancelářské prostory. Hlavním investorem projektu je Parkridge Retail Development, specializující se na transformaci starých postindustriálních budov na moderní zábavní centra. Od 23. dubna 2008 je centrum každým dnem navštíveno tisíci klienty a stává se důležitým kulturním a společenským životem v Bydgošti.