Servisní středisko v Rheinfeldenu Rheinfelden ve středomořském stylu

Díky rozsáhlým investicím, získává dynamika architektury zemí středu Evropy. Rheinfelden poblíž Basileje je vynikajícím příkladem realizace komplexních urbanistických plánů.

 Servisní středisko v Rheinfeldenu

V tomto švýcarsko-německém pohraničním městě bude v příštích letech investováno přibližně 600 milionů EUR. Budou postaveny nové obytné a průmyslové budovy. Stavební boom je nyní soustředěn v západní části města, tzv "Zähringerstadt Rheinfelden". Na okraji kulturně a ekonomicky se rozvíjejícího okresu byl nedávno vybudováno servisní středisko B15, uvnitř se nachází i nové ústředí firmy Vogel Architekten, zodpovědné za návrh budovy.

Náměstí ve středomořském stylu

Moderní komplex s výraznou architekturou ne náhodou přiláká oči kolemjdoucích. Budova se skládá ze tří bloků, které se liší velikostí a mají dvě až čtyři podlaží. Jednotlivé křídla jsou seskupeny kolem centrálního náměstí, kde bylo vytvořeno něco jako italské náměstí. Je to právě vnitřní náměstí, které je jakousi oázou v městské krajině, která dává středu B15 jedinečný středomořský styl. Kromě své rekreační funkce, je nádvoří současně základem moderní koncepce správy prostorů. Boční průchody do přízemí byly spojeny s dokonale integrovanými arkádami. - Úkolem arkády je nejen integrovat sousední plochy, ale také umožnit spolupracovníkům kontakt a přímou komunikaci, aby se jejich synergie a spolupráce využily ještě efektivněji - popisuje architekt Rudolf Vogel.

Více než kancelář

Centrum B15 není jen jedinečným náměstím. V interiéru budovy o rozloze více než 8 000 m² se může umístit až 25 společností z různých odvětví. Využívá nejmodernějších řešení, včetně inovačního systému správy prostor a podzemní garáže, které usnadňuje komunikaci. Všem nájemcům kancelářských prostor jsou k dispozici místnosti vybavené multimediálním zařízením, užitečné při různých prezentacích, konferencích a podobných příležitostech. Navíc jsou zde restaurace, fitness centrum, dětský salonek a společenská místnost vytvářející přátelskou atmosféru a to má za následek, že centrum B15 žije i po hodinách práce.

Řešení pro úsporu energie

V zájmu budoucího zajištění ekonomicky výhodného provozu a současně zdůraznění samostatnosti a nezávislosti nového servisního střediska, byl komplex vybudován ve vícevrstvé skladbě. Vnější vrstvu tvoří fasáda z klinkeru Röben EIFEL, pod kterým je umístěna izolace. Podle podrobného plánu realizace technického oddělení Röben bylo použito zhruba 100 tisíc cihel ve formátu NF a speciálních okenních překladů a konektorů z nerezové oceli. Použití hotových stavebních prvků minimalizovalo riziko tepelných mostů. Toto a další řešení, která snižují spotřebu energie, umožnily architektům snadno dosáhnout švýcarského standardu energeticky úsporné konstrukce "Minergie".

Polyfunkční cihla

Röben EIFEL cihla, která byla použita na fasádě, přispívá nejen k příznivým tepelným izolačním parametrům stěny. Fasáda zděná stylem převázání se světlými spárami a umístěnými velkými okenními tabulemi, zdůrazňuje eleganci a zajímavost charakteru současné architektury centra B15. Fasáda je také architektonickým mostem mezi moderním servisním střediskem a sousedním starým pivovarem "Feldschlösschen". Pivovar, považovaný za klenot průmyslové architektury z počátku dvacátého století, je jednou z nejslavnějších budov města Rheinfelden.

Jedinečný konečný výsledek díky barvám

Barevné schéma budovy vychází z koncepce vytvořené architekty ve spolupráci s umělcem Ettorem Antoninim. Projekt zahrnuje jak vnější plochy, tak i obecně přístupné vnitřní prostory. Podle této koncepce byla fasáda z ulice vyrobena z klinkerové cihly Röben EIFEL v jedinečném odstínu stínované modré. Při dokončování nádvoří použili architekti cementovo-vláknité desky v rubínovém odstínu, které dokonale zapadají do okolních barev. Pro tvůrce je nerovnoměrná barva klinkeru nejen uměleckým akcentem, ale také analogií plného architektonického konceptu: "vytvořit harmonický a přátelský celek z různých částí".