Okresní soud ve Wroclawi V harmonii s okolím

Dlouhá historie a cíl jsou faktory, které měly největší vliv na návrh nového okresního soudu Wrocław-Fabryczna

Okresní soud ve Wroclawi

Hlavní město dolnoslezského vojvodství je jedno z nejkrásnějších a největších polských měst. Je známé mnoha zajímavými místy, stejně jako skvělou architekturou. Leží na  řece Odře a jejích přítocích, má jeden z největších počtů mostů v Evropě, a proto se neformálně nazývá Benátky severu. Mezi mnoha působivými budovami najdete soudní a vězeňský komplex Krajského soudu a střediska pro zadrženéWroclaw, postaveného ve tvaru řeckého kříže. Kvůli přeplnění a příliš malému, nedostatečnému prostoru pro současné potřeby stavby bylo rozhodnuto vybudovat nové místo pro Okresní soud Wroclaw-Fabryczna.

Čas na změny

Po mnoho let byla budova na ulici Podwale dokonale vhodná jako sídlo okresního soudu. Ve třicátých letech minulého století bylo staré křídlo nahrazeno novou modernistickou budovou a od té doby se budova nezměnila. V průběhu let se změnily potřeby pracoviště a uchovávání důležitých dokumentů, takže velikost objektu přestala být vhodná pro činnosti, které v něm probíhají. Situace se stala nepříznivou nejen pro zaměstnance, ale i pro klienty. Stavba nové budovy okresního soudu, která se dosud nacházela v nejvyšším patře budovy okresního soudu, byla jen otázkou času. Tato investice byla kvůli jejímu významu nesmírně důležitá pro řádné fungování soudu v budoucnu. Autor návrhu nového sídla Okresního soudu je Krzysztof Janus z architektonické kanceláře Archimedia Architekci & Inżynierowie. Hlavním dodavatelem byla společnost Skanska a samotná výstavba trvala tři roky. Celková hodnota investice činila přibližně 40 milionů PLN.

Síla tradice

Tvar nové budovy okresního soudu ve Wroclawi má tvar obráceného písmene L. Je charakterizován jednoduchostí a elegancí. – Na výstavbu bylo použito  1600 m2 Röben Canberra děrovaných cihel v tradičním odstínu se zajímavým, stínovaným,, a hladkým lícem. Díky této úpravě nová budova dokonale zapadá do sousedních historických budov prokuratury a velitelství policie. Podobný charakter a barva fasády byli mezi nejdůležitějšími prvky designu, spolu s vysokou funkčností celého objektu - říká Marcin Sliwa z kanceláře  Archimedia, Architects & Engineers zodpovědný za návrh Obvodního soudu pro Wrocław-Fabryczna. - Bylo velmi důležité, aby budova měla historický kontext a zapadla do sousedních budov z cihel. Barva cihel byla vybrána tak, aby nevyčnívala z prostředí a vytvářela harmonický celek se sousedními objekty - dodává. Charakteristická červeno-hnědo-olivová barva cihly Canberra dává celému objektu na vážnosti, a její hladký povrch dodává jemný moderní akcent vytvářející zajímavý vizuální efekt. Na fasádě budovy nejsou žádné dekorace, extravagantní šikmé plochy a nerovnosti povrchu. Specifický rytmus fasády udržují pravidelné cihlové stěny z cihly Canberra a podlouhlé okna umístěné symetricky, mezi nimiž jsou šedé, hladké, obdélníkové plochy: horizontální ve druhém patře a vertikální, rozprostírající se od třetího do pátého patra ve středu objektu. Na druhé kratší straně budovy z ulice Świebodzkej, dělí fasády šedý svislý obdélník na dvě části. Umístěné na fasádě, oživují vážnou a důstojnou budovu a přinášejí trochu čerstvosti a rozdílu v bezprostředním okolí. - Architektura a charakteristika detailu, byla vyvinuta tak, aby byla budova moderní formou, zapíše se do okolí, ale zásadním způsobem – nebude dominovat - říká Sliwa. Hlavní vchod, určený pro klienty, se nachází v rohu budovy na křižovatce ulic Świebodzké a Muzeální. V popředí stojí vchod ze skla, což je vizuálně atraktivní kombinace s tradičním vzhledem fasády z klinkerových  cihel.

Požadavek na podnikání

Při stavbě nové budovy okresního soudu bylo největším problémem dostatečné zabezpečení základů  sousedící budovy prokuratury. - Základy jsou v jiné hloubce než základy nové budovy, proto  bylo nutné chránit základy první budovy. Nesprávné provedení by mělo za následek škody na 150 let staré výstavbě a k významnému posunu všech termínů práce - vysvětluje Sliwa. Aby šlo všechno dobře, bylo rozhodnuto použít moderní technologie „tryskové groutingu“ spočívající ve vrtání díry v zemi a při vytažení  vrtáku- vstřikování malty pod vysokým tlakem tvořící  betonové sloupy, který měli mimo jiné poskytnout prevenci zapadaní budovy. – Všechny stavební plány byly splněny, takže stavba dokonale zapadá mezi historické budovy, které jsou charakteristické pro tuto část města, a co je nejdůležitější, je dostatečně připravena provést významnou funkci pro své obyvatele - říká Sliwa.

Přizpůsobení potřebám

Nové sídlo okresního soudu pro Wrocław-Fabryczna má rozlohu 6570 metrů čtverečních a sedm podlaží: suterén, přízemí a pět pater. V suterénu je archiv s posuvnými skříněmi, jejichž police mohou ubytovat více než 9,8 tis. metrů aktuálních souborů. V přízemí jsou k dispozici pokladny, informační kancelář a recepce. V prvním patře jsou trestní a rodinné soudní síně, místnosti pro zadržování mladistvých, vyšetřovacímístnost  a „modrá místnost“, vytvořená pro děti.. První dvě nadzemní podlaží budou obsahovat konferenční místnosti a místnosti svědků. Ve druhém a třetím patře jsou plánovány kanceláře zaměstnanců, soudní síně a vyšetřovací místnosti. Poslední dvě patra jsou kanceláře soudců, prezidentů a kurátorů, stejně jako soudní správy. Budova má devatenáct soudních síní, čtrnáct kanceláří pro soudce, deset kanceláří pro asistenty a patnáct sekretariátů a z budovy prokuratury do nového soudu můžete projít chodbou v prvním patře. Takové uspořádání místností je potřebné pro řádné fungování soudu a zlepší se pohodlí práce ve stávající budově. Zajímavostí je, že nábytek do nové budovy byl vyroben ve společnosti působící u věznice v Rawiczi a při jejich výrobě pomáhali vězňové. V současné době je rozloha vratislavského soudu u křižovatky Soudní a Podwale více než 9 tisíc. m2.