22 črv 2018

Jak bojovat s výkvěty?

Klinkerové cihly vypadají krásně pokud se neobjeví na zdi výkvět. Naštěstí můžeme bílým výkvětům zabránit a pokud se přesto projeví – účinně je můžeme odstranit.

Výkvět neboli bílý povlak projevující se jako bílé mapy na povrchu cihel, je nepřítel estetického vzhledu fasády, soklů, plotů a jiných objektů. Poradíme vám jak je chránit před tímto nevzhledným povlakem a ošetřit je tak, aby po dlouhou dobu zůstaly krásné a čisté jako právě vyzděné.

Zabraňujeme výkvětům

Abychom účinně zabránili výkvětům, musíme nejprve znát jejich příčinu. Sraženina se na cihlovém povrchu projeví tehdy, když se do cihel dostane voda. Nedostatek účinného odvětrání dodatečně situaci zhoršuje. – Vlhkost způsobuje, že soli obsažené v maltě či lepidle se rozpustí. Následovně se voda společně s rozpuštěnými chemickými složkami prostupuje mikroskopickými kapilárami na vnější stranu zdi. Na povrchu přirozeným způsobem dochází k vysychání a po odpaření vody dojde ke krystalizaci solí, což má za následek vznik ošklivé mapy bílé barvy. Proto je nejefektivnějším postupem, který pomůže zabránit výkvětům je chránit cihly před vlhkostí. A to ve všech fázích procesu výstavby od dopravy, skladování až po zednické práce. Během skladování na stavbě je třeba zakrýt nahoře fólií a zároveň skladovat na podloží ze kterého nedojde k nasáknutí vodou zespodu od země. Důležité je také precizní provedení vyzdění. Zednické práce by měly být provedeny za teplého a suchého počasí  a každopádně chránit každou vyzděnou část před nečekanými dešťovými přeháňkami. Dalším důležitým prvkem v boji proti výkvětům je použití správné malty vhodné pro klinker a také je potřeba dbát o její správnou přípravu a dodržovat návod výrobce. Nesmí být příliš řídká. Doporučuje se také, aby malta neobsahovala vápno. Kromě toho je potřeba vyvarovat se zdění na prázdné nebo zapuštěné spáry. ( zahloubené, které nejsou v kontaktu s lícem fasády).  Pokud se nevyvarujeme těchto postupů, bude se ve spárách zachycovat dešťová voda, která se časem může dostat hlouběji do zdiva, což způsobí výkvěty a dokonce může oslabit celou strukturu stěny. V případě vyzděné fasády z cihel je potřeba zajistit ventilaci uvnitř mezery konstrukce stěny. Odvádění vlhkosti znemožní vyplavování solí. Důležité je také provedení ochranné hydroizolační vrstvy proti vnikání vody do konstrukce zdiva, zejména díky těsným zednickým spojům a odborně provedeným oplechováním detailů.

Odstranění bílého výkvětu

Pokud se přesto všechno na zdi objeví výkvět, není možné jej ignorovat. Abychom cihlám dodali estetický vzhled, je potřeba začít u odstranění příčiny, která mohla způsobit vznik map. Ve stěně mohly například popraskat, vydrolit se spáry, což způsobí vnikání vlhkosti dovnitř zdi. Po zatěsnění těchto míst a zajištění stěny před vlhkostí je možné začít s odstraněním výkvětů. V první řadě se doporučuje mechanické čištění kartáčem na sucho. Takto očištěnou stěnu omyjeme vysokotlakým zařízením teplou vodou. Pokud výkvěty po těchto zásazích nezmizí je možné použít speciální přípravky stavební chemie určené k jejich odstranění. Dostupné jsou ve většině obchodů se stavebninami. Před použitím prostředku je potřeba cihly ve slunečném suchém dni omýt vodou a počkat, až dobře vyschnou. Podobně jako v případě různých prostředků chemie se doporučuje vyzkoušení preparátu na malé, málo vidtelné části zdi. Následovně se na zeď nanáší preparát, při striktním dodržení  instrukcí výrobce, které obsahují také doporučení počasí. Pokud nechceme sami nebo nemůžeme bojovat s výkvěty, na pomoc zavoláme speciální prováděcí firmu.