22 črv 2018

Vše o cihle. Fakta a mýty

Cihla je stavebním materiálem používaným již stovky let a přesto se stále setkáváme s mnoha různými názory na ni. Které z nich zařadit mezi bajky a které jsou pravdivé?

Cihla se vyskytuje převážně v odstínu červené – špatně

Mnoha lidem se cihla spojuje s červeným, pro pálenou cihlu charakteristickým odstínem. V minulosti to byla opravdu jediná barevná možnost keramiky, ale v posledních desetiletích nastaly v tom ohledu významné změny. Díky moderním technologiím a objevením nových ložisek jílů, mohou být dnes cihly žluté, oranžové, hnědé, antracitové, tmavě modré nebo černé. A co víc, glazované cihly v nabídce některých výrobců hrají všemi odstíny duhy. V nabídce na trhu jsou tak jedinečné cihly jako jsou i cihly ve sněhově bílé barvě. Jejich odstín byl vyroben přirozeným procesem výpalu keramické suroviny ( obsah kaolonitu v jílu bez oxidů železa). Když k této bohaté nabídce palety barev přidáme ještě rozmanitost textur a rozměrů klinkerů, zdá se, že XXI. století dává architektuře ohromné možnosti tvorby.

Cihly je možné použít v interiéru – správně

Přesvědčení, že klasické cihly je možné používat jen pro vyzdívku stěn, pomalu upadá v zapomnění. Stále častěji se setkáváme s použitím cihel jako dekorativního prvku v interiéru. Jejich použití je originálním nápadem pro všechny druhy vnitřních prostor – nejen v loftech. Z cihel je možné si postavit krb nebo například zhotovit regál na knížky. Kromě použití v architektuře interiéru se velmi hodí do prostoru kolem domu. Na terénní prvky, oplocení, zahradní gril nebo lavice.

Cihla je drahá – špatně

Ve všeobecném povědomí panuje názor, že klinker je drahým materiálem. To není tak úplně pravda. Na začátku investičních nákladů může být nákup cihel sice vyšší než alternativní materiály jako jsou omítky, ale dům by měl být vnímám jako dlouhodobá investice – často pro několik generací. Cihly nezničí ani déšť ani mráz, jsou odolné vůči mechanickému poškození, takže nejste nuceni vynakládat další peníze na obnovu fasády. Ve srovnání s omítkami, které vyžadují obnovu cca každých let 4- 7 let, nemluvě o případech jako jsou praskliny, výdutě povrchu apod. je oprava nevyhnutná. Pokud zvážíme, že užívání domu je okolo 80 let, pak je velmi lehké si spočítat úsporu. Samotné cihly se mohou projevit jako levnější než jsme si původně mysleli. Například cena jednoho čtverečního metru červené klinkerové cihly Röben formátu NF je okolo 800 Kč.

Klinkerová cihla jest trvalá – správně

Klinkerové cihly se vyznačují velmi vysokou odolností proti vlivům vnějšího prostředí, což je v našich atmosférických podmínkách velmi důležité. Cihly klinker jsou odolné vůči nízkým teplotám, vlhkosti a biologické korozi, protože jejich nasákavost nepřesahuje 6 %. Ruku v ruce s odolností materiálů jde barevná stálost materiálu – fasáda, ohrady nebo jiné prvky postavené z klinkeru neblednou vlivem slunečního záření. Cihly klinker se významě odlišují velmi vysokou pevností v tlaku.

Cihly je potřeba impregnovat – špatně

Správně provedená fasáda z klinkeru nevyžaduje impregnaci. Vzhledem k velmi nízké nasákavosti neabsorbuje klinker vlhkost nebo nečistoty trvale. Musíme však dbát na to, aby bylo spolehlivě provedeno její vyzdění. Důležité je to, aby nedošlo k namočení cihel v průběhu či bezprostředně po ukončení zednických prací a hlavně použít maltu na klinkery bez obsahu vápna. Tyto opatření nám umožní vyhnout se nevzhledným bílým skvrnám – tzv. Výkvětům. Chcete-li, aby cihly byly čisté a krásné tak je hned po vyzdění omyjte čistou vodou pomocí vysokotlakého mytí. Tuto práci za nás může také vykonat déšť.