22 črv 2018

Krásné a praktické okolí domu

Jaro je ideální doba na změny kolem domu a zpestření okolního prostoru. Je vhodné věnovat se pečlivěji povrchům, které významně přispívají ke vzhledu míst u domu.

Stezky na zahradě, cesty kolem domu, terasy, verandy, vjezdy do garáže nebo parkoviště jsou vizitkou našeho domu. Pokud na vjezdu nebo na zahradě použijeme ušlechtilejší materiály místo betonu nebo štěrku, můžeme tento prostor úplně změnit a učinit ho vizuálně mnohem atraktivnější. Originální a stále ještě málo známý povrchový materiál je dlažební cihla z klinkeru.

Dluhá životnost především

Klinkerové dlažební cihly v sobě spojují vysokou odolnost a estetiku. Bohatý výběr barev, netuctový vzhled a odolnost vůči nepříznivým vlivům vnějších faktorů způsobuje, že klinker je velmi ceněným stavebním materiálem.

– Díky velmi nízké nasákavosti je klinker odolný vůči mrazu. Tento materiál je rovněž odolný vůči působení soli, což je velmi důležité, protože sůl je hlavním činitelem, který ničí povrchy během zimního provozu – říká Krzysztof Omilian z firmy Röben. Hlína nejvyšší kvality a pokročilá vypalovací technologie zajišťují klinkerové dlažbě tvrdost a pevnost. – Velká mechanická výdrž klinkeru a odolnost vůči opotřebení je obzvláště důležitá v případě, kdy se po povrchu budou pohybovat vozidla, tzn. na parkovištích, garážových nájezdech a vjezdech na pozemek. Toto podloží musí být odolné vůči neustálým tlakům – dodává Krzysztof Omilian. Stejně důležitou vlastností klinkeru je trvanlivost barev. Díky tomu, že keramika získává barvu během vypalování a nedodávají se do ní umělá barviva, nemění klinkerová dlažební cihla svoji barvu ani pod vlivem stálého působení slunečních paprsků.

Elegance a rozmanitost

Dostupnost široké barevné škály klinkeru umožňuje ideální sladění povrchu s okolím a realizaci těch nejoriginálnějších projektů. Můžeme si vybírat různé odstíny modré a červené, ale také černé, bílé, hnědé nebo šedé. Zajímavou vlastností klinkeru je také efekt světelných odrazů. Podle úhlu dopadu světla se mění odstín a intenzita početného množství barev, které tak tvoří hedvábně lesklý povrch. Díky pravidelnému obdélníkovému tvaru umožňují klinkerové dlažební cihly poskládání do různých geometrických vzorů a pásů. – Nejčastěji využívanými způsoby pokládání klinkerových cihel jsou elegantní a zároveň jednoduché blokové spoje, které spočívají v tom, že cihly se pokládají ve dvou- až tříprvkových blocích. Oblíbené jsou také běhounová vazba využívající rovné řady a oblouky a vazba rybí kost. V tomto případě se cihly pokládají v úhlu 45 stupňů vůči ose cesty – vysvětluje odborník z firmy Röben. Správně položené cihly harmonicky splývají s krajinou zahrady a dodávají jí nový vzhled a ušlechtilost.

Povrchy kolem našeho domu už v nás nemusí vyvolávat obraz nezajímavé chodníkové desky. Díky klinkerovým dlažebním cihlám prostor kolem domu zkrásní a povrchy budou zároveň trvalé a praktické.

Pamatuj si! Povrchy vyložené dlažebními cihlami vyžadují správně připravené podloží, které bude amortizovat nadměrnou zátěž a ochrání před nerovnostmi. Pokud je stezka určená pouze pěším, může mít nosná vrstva max. 20 cm. Musí být vyhotovena ze štěrku. Více informací najdete na stránkách s radami týkajícími se okolí domu na: www.roben.com.cz.