Malá architektura – velký dojem
Okolí našeho domu je plné prvků malé architektury. Často jim nepřikládáme takovou pozornost, jakou věnujeme pěkné fasádě nebo rostlinným kompozicím v zahradě. Neprávem – esteticky vyvedený plot, zajímavě navržený altán nebo napevno umístěný gril mohou dodat prostoru kolem domu nový vzhled
Malá architektura je nejčastěji spojována s menšími stavebními objekty, jako jsou altány nebo pergoly. Rozsah tohoto pojmu je však mnohem širší a zahrnuje celou škálu způsobů na zástavbu menších prostor. Jedná se mezi jinými o užitkové objekty, které slouží ke každodennímu odpočinku jako lavičky, hřiště pro děti, pískoviště nebo už zmíněná grilovací místa. Malá architektura zahrnuje také ploty, vstupní branky a všechny další prvky v okolí domu, díky nimž je možné udržovat pořádek.
Architektura v zahradě
Objekty malé architektury v podobě zahradních prvků jsou nejčastěji budovány z přírodních stavebních materiálů jako dřevo nebo keramika. Pro jejich využití mluví nejen praktické aspekty, ale především vizuální efekt – jak dřevo, tak cihly jsou materiály zcela nezávadné pro životní prostředí a ideálně se doplňují se zelení. Bez ohledu na to, jestli se rozhodneme pro stavbu zahradního altánu nebo plánujeme postavit malé pískoviště pro děti, můžeme využít keramické stavební materiály.
Lícové a klinkerové cihly vypalované z přírodních surovin jsou nejen ekologické a tím pádem bezpečné pro zahradní rostliny, ale vyznačují se rovněž vysokou odolností vůči působení vlivů počasí.
Protože léto je ideálním obdobím pro grilování na čerstvém vzduchu, je potřeba zajistit hezký zahradní gril. S ohledem na působení vysokých teplot musí mít materiál, z něhož gril postavíme, vysokou odolnost vůči působení ohně. – Pokud volně stojící gril obestavíme cihlami, bude nám sloužit dlouhá léta a zaručí nám odolnost vůči ohni – radí Krzysztof Omilian z firmy Röben. – Vypalované lícové a klinkerové cihly se vyznačují vysokou odolností na oheň.
Zajímavé oplocení
Oplocení našeho domu je obvykle první prvek, který vidí naši návštěvníci. Jeho nejpopulárnější podobu představují prolamované děrované oblouky opřené o zděné sloupky a zídky. Plně cihlové oplocení se nejčastěji používá tam, kde nám obzvláště záleží na ochraně zahradního prostoru před hlukem z ulice a zvýšení pocitu soukromí.
Sloupky u zdi je možné vkusně ukončit speciálními čepci z klinkerových cihel, které plní ozdobnou funkci a rovněž plní ochrannou funkci před vnějšími činiteli. Navíc tvarové cihly z nabídky firmy Röben umožňují realizaci projektů, kde jsou použity také oválné a skosené prvky. Pomocí cihel „tvarovek” je možné zajímavě vystavět roh oplocení a zakulacené části zábradlí.
Nejreprezentativnějším prvkem oplocení je nejčastěji vstupní branka. Nápadů na její provedení je celá řada: může být pokračováním zděného oplocení se zvýrazněnými dekoračními prvky nebo třeba působivou malou pergolou ozdobenou popínavými rostlinami. Zajímavým návrhem na vstupní branku je spojení různých stavebních materiálů, například tmavě červené cihly se světle žlutým pískovcem nebo dřeva s výrazným hnědým odstínem s cihlou klinker v barvě burgund.
Cihla na… lavičku
Nezapomínejme na to, že zahrada je naše odpočinková zóna u domu. Při plánování zahradního prostoru tak nemůžeme zapomínat na vyhrazení místa, kde se můžeme v klidu posadit a opájet se čerstvým vzduchem a okolní zelení. Takovými místy jsou bezpochyby jak terasy a verandy, tak i lavičky umístěné v různých částech zahrady. Tradičně se na výrobu laviček používá dřevo, které je ceněné především pro svou estetickou sladěnost s přírodou. Jeho nedostatkem je však nezbytnost pravidelné údržby povrchu, který může navzdory použití různých impregnačních prostředků časem vyblednout a popraskat. Co takhle vyzkoušet lavičku z klinkeru, který je rovněž přírodním materiálem vhodným pro zahradní architekturu, ale vyznačuje se mnohem vyšší odolností vůči působení vnějších činitelů? Estetickou lavičku s dlouhou životností je možné získat také spojením dřeva cihly: základy vybudovat z odolného klinkeru a na sedátko použít dřevo.
Zděný efekt!
Prvky malé architektury musí být funkční a zvyšovat ozdobnou hodnotu prostoru, který obklopuje náš dům. Při výběru stavebních materiálů, z nichž bude zhotovené oplocení, pergola nebo altán, musíme vzít v potaz jak jejich odolnost na působení vnějších činitelů různého druhu, tak i estetické hledisko. Dlouhá životnost a rozmanitost vzorů jsou zásadní argumenty, které hovoří ve prospěch využití lícových a klinkerových cihel ke stavbě objektů malé architektury.
Odborník radí Jak ochránit zděné oplocení před působením vlhka? Krzysztof Omilian (Röben Polska).Pro zajištění dlouholeté životnosti zděných částí plotu (sloupky a podezdívky) je potřeba je ochránit před vlivy srážek a zemní vlhkosti. Je to nezbytné, protože voda může způsobit trvalé poškození spojů mezi cihlami a oslabit tak strukturu zdi. Pro ochranu před zemní vlhkostí se doporučuje provedení horizontální izolační vrstvy z lepenky nebo bitumenové hmoty. Jako ochrana zděných prvků plotu před přeháňkami se používají speciální kryty montované na horní rovnou část sloupků nebo podezdívek a jejich nakloněný povrch rychle a účinně odvádí vodu. Zabraňují tak vnikání vlhkosti do spojů sloupu a tvorbě neesteticky vypadajících mezírek. Prefabrikované kryty na sloupky firmy Röben jsou vyrobené z cihel a jejich nosné jádro je z betonu. Kryty na sloupky nejenom chrání zděné prvky, ale zároveň představují okrasný zakončovací prvek. Za zmínku stojí rovněž správné spárování – použití plných spár minimalizuje riziko vzniku výkvětů. Je potřeba také věnovat pozornost řádné péči o oplocení hned po vyzdění: ochrana před atmosférickými vlivy umožní trvalé spojení spár a tím delší životnost celé stavby.