22 črv 2018

Příjezdové cesty a chodníky z dlažby klinker

Mezi širokou škálu stavebních materiálů používaných na dokončující práce kolem domu, stojí za pozornost klinkerové dlažební cihly, které jsou vynikající po technické a estetické stránce

Prostor kolem domu nemusí mít jen nezajímavý, šedý povrch. Pro všechny ty, kteří sní o zajímavých příjezdových cestách a jedinečných chodnících v zahradách, tak s tím Vám přichází na pomoc klinkerová cihelná dlažba. Přichází v původních barvách, jako je červená, krémová, černá nebo hnědo-modrá, a také v nepravidelně stínovaných barvách. Lesknoucí se na slunci, bude klinker příjemný na oko nejen pro majitele domu a jejich návštěvníky, ale také zaručí trvanlivost chodníkům a příjezdovým cestám díky vynikajícím technickým parametrům.

Odolnost za každého počasí

Materiál pro pokládku zahradních a příjezdových cest by měl mít vhodné vlastnosti. Vzhledem k tomu, že jsou příjezdové cesty a chodníky v zahradách neustále vystaveny všem druhům povětrnostních podmínek, je nutné použít materiály mrazuvzdorné a odolné proti vlhkosti. Klinkerové dlažební cihly jsou vypalovány takovým způsobem, že vodu prakticky nenasákávají (v závislosti na typu cihel, je nasákavost klinkeru od 0,7% – 6%), z toho vyplývá také jejich odolnost vůči nízkým teplotám. Unikátní výhodou klinkerových dlažebních cihel, důležitá zejména v zimě, je odolnost vůči soli. Jsou také jednoduché v udržování čistoty, nevyblednou, pokud jsou vystaveny slunečnímu záření a nemění barvu.

Pohodlí v zahradě

Díky rovnému povrchu klinkerových cihel, je chození po ní v botách s vysokými podpatky nebo naboso pohodlnější, než např. po zámkové dlažbě. Kromě toho, díky výrobě pouze z přírodních surovin, je zcela bezpečná pro  životní prostředí. V případě všech použitých materiálů na zahradě, je to velmi důležitá vlastnost.

Nezničitelná příjezdová cesta

Díky svým vlastnostem, jsou klinkerové dlažební cihly vynikající, jako materiál pro dokončení příjezdových cest. Především jsou velmi odolné a nedeformují je ani největší auta pohybující se dennodenně  po příjezdové cestě. Klinker je také odolný proti lomu, otěru a mechanickému poškození, což může být velmi důležité, např. když špatně hever pod auto a to nám spadne na dlažbu. Důležité je také vědět, že na povrchu příjezdové cesty z klinkerové cihelné dlažby, je možné dělat opravy auta, neboť je ona odolná vůči chemikáliím, včetně olejů, benzínu a kyselinám.

Expert radíV případě, že výhody klinkeru způsobí a my se rozhodneme na provedení příjezdové cesty z tohoto materiálu pamatujme na několik pravidel:

– příjezdová cesta musí mít minimální tloušťku 6 cm a pokud budou po ní jezdit nákladní auta, tak minimálně 8 cm;

– minimální šířka příjezdové cesty je 3 m;

– dlažbu položit tak, aby byl zaručen odvod vody;

– vnější vrstva příjezdové cesty by měla být o pár cm výš nad terénem, který ji obklopuje.