22 črv 2018

Módní stavební materiály

Tradiční nebo moderní – jaké jsou nejmódnější keramické materiály? Při stavbě nebo rekonstrukci domu stojí za to mít o aktuálních trendech přehled.

Pálené stavební materiály, zejména cihly a střešní krytina jsou v módě již stovky let. Popularitě se těší všechny modely a barvy především proto, že investoři staví různé domy. Neznamená to ovšem, že trh stojí na místě. Přestože se móda na materiály nemění tak často jako u značkového oblečení je možné i u stavbních materiálů registrovat vývoj potřeb investorů a zároveň s nimi i vývoj nabídek výrobců.

Moderní čili černý?

Trendy trhu je možné vyjádřit dvěma obecnými skupinami materiálů: tradiční a moderní. Mezi ty první se řadí především materiály v klasických barvách – v případě keramiky je to hlavně červená a její modifikace jako měděná, kaštanová, bordó atp. Materiály moderní se vyznačují zejména tmavšími, chladnějšími odstíny mezi které patří šedá, černá, grafitová, stříbrná a také – v závislosti od odstínu a z čeho jsou sestaveny – bílá a hnědá. Při pohledu na krajinu české architektury není těžké si povšimnout, že současnost oceňuje právě tyto tmavé, studené odstíny. Jejich rostoucí popularitu potvrzují i výrobci. – Prodej naší keramiky dobře odráží měnící se tržní trendy – říká Lidia Misiuna, vedoucí oddělení marketingu ve firmě Röben. – Všímáme si nárůstu zájmu o barvy jakými jsou černá, šedá, antracitová a hnědá. Je třeba také uvést, že tento trend se rok od roku navyšuje. – dodává.

Střešní móda

Týká se móda kromě barev také tvarů střech ? To je možné vypozorovat ze situace střešních tašek, které prochází v současné velkým vývojem. – Jako výrobci pozorujeme rostoucím zájem o krytiny, které je možné obecně nazvat jako moderní–říká Lidia Misiuna. – Vyznačují se především jednoduchým rovným tvarem. Jsou to tašky ploché nebo s nízkou vlnou, méně oblé a více geometrické – objasňuje.  Kromě tvaru v tom hrají významnou roli i odstíny, podobně jako u jiných materiálů. To vše se odráží v nabídce sortimentu na trhu –  Nedávno jsme nabídku moderních krytin rozšířili o dva odstíny glazury: hnědá MONZAplus s názvem Maduro a Piemont Titan v glazuře o světle-šedém odstínu. Podnětem pro rozhodnutí o přípravě a zavedení do výroby byla právě zvýšená poptávku klientů, kteří hledají spíše originální a moderní řešení pro své realizace – říká Lidia Misiuna.

Současné minimalistické trendy v architektuře a také potřeba změny se přičinily k tomu, že investoři čím dál více upouští od populárních odstínů, jakými jsou žlutý a oranžovočervený odstín fasády. To vše naznačuje to, že chladné nebo studené odstíny budou stále více oblíbené a módní.