Fasáda vizitka domu

Estetické provedení fasády je vizitkou každého domu. Po celá staletí zejména v městské architektuře přitahují exponované přední části fasád pohledy kolemjdoucích.

V současné době jsou nejoblíbenějšími materiály pro stavbu vnějších částí stěn. Často se používá také omítek minerálních nebo akrylátových. Keramické fasádní cihly si zároveň s lícovými získávají stále více příznivců hlavně pro svoji trvalost a odolnost atmosférickým vlivům. Kromě technických parametrů jsou důležitou výhodou cihlových fasád jejich estetické kvality.

Na našem trhu je dostupná nejen celá škála barevností a vzorů, ale také je možné si vybrat k projektu strukturu líce, rozměry a celý dojem završit výběrem barevnosti spáry. 

Speciálním způsobem výpalu hlíny bylo dosaženo toho, že se na povrchu líce cihel podařilo získat zajímavý vizuální efekt – v závislosti na úhlu dopadu paprsků odráží různé odstíny a odlesky. Nejnovějším architektonickým nápadem je spojení různobarevných cihel, které vytváří efektní a originální vzory na fasádě. Již ve fázi projektu stavby je ovšem nutné se rozhodnout, zdali vybíráme klinkerovou cihlovou fasádu nebo stěny s akrylátovou nebo minerální omítkou. Souvisí to s tím, že při stavbě třívrstvé stěny je třeba počítat se širšími základy.

Takže už samotný výběr techniky provedení stěny částečně podmiňuje výběr materiálu pro fasádu. V případě, kdy se stále většího uznání dostává třívrstvým stěnám, klinkerová nebo lícová cihla jsou ideální nabídkou pro stavbu vnějších obvodových stěn. Příznivci moderních stylizací rozhodně využijí klinkeru, který je dostupný nejen v odstínech červené, ale také v různých tónech šedi, béžové a dokonce černi.

Tradiční fasády stylizované do zestárlé zdi, je možné úspěšně vytvořit díky použití ručně formované lícové cihly, charakteristické červenohnědou barevností a nepravidelnou strukturou líce.

Ověřená metoda na obnovu vzhledu stavby je použití fasádních pásků, které se lepí na vnější vrstvu stěny. Správně uspořádané a provedené spáry dokonale imitují  cihlové zdi. Podobně jako u klinkerových a lícových cihel jsou  pásky dostupné v různých odstínech s různou strukturou líce.

Projekční a architektonická kancelář ARCHIPELAG