Tvar a barva spárovací hmoty a vzhled zdi

Světlá nebo tmavá, barva podobná do cihly nebo úplně odlišná, konkávní nebo konvexní - spára opravdu dělá rozdíl. Stojí za to zvážit, jakého efektu chceme dosáhnout, a pak vybrat odpovídající spáru.

Kolor i kształt fugi a wygląd muru

Při zdění fasády, plotu a prvků malé architektury nebo dokončení interiéru cihlou se obvykle zaměřujeme na barvu a strukturu materiálu. Spáry vybíráme na konci a často málo opatrně, ne vždy si uvědomujeme, že tento prvek velmi ovlivňuje koncový  efekt tím, že definuje estetiku zdi. Stejné cihly mohou vypadat zcela odlišně v závislosti na typu a především barvě spár a jeho vztahu k barvě a typu cihel. Tímto způsobem můžeme vytvořit vše - od soudržného povrchu, ve kterém se cihly slučují spolu se spárou v stěnnou mozaiku, v níž je každá cihla jasně podtržena okolní spárou.

Dekoratičnost stěny může být také ovlivněna tvarem spáry, od konkávních až po stěnové až konvexní, vyčnívající nad cihly.

Barva spár

Při tvoření vzhledu cihlové fasády nejprve vybereme cihly - jejich barvy, struktury a vazby. Barvou a typem spár lze koncový efekt zvýraznit nebo zmírnit - zdůrazňuje Lidia Misiuna, vedoucí marketingu v Röben Polska.Tradiční charakter stylizovaný na staré zdi získáváme díky pískovaným nebo ručně tvarovaným cihlám, z nichž každá je jiná. Chceme-li zvýraznit výsledek, můžeme použít světlou spárovací hmotu.

Na druhé straně, v případě moderní fasády je ideální hladký klinker, a to zejména v případě, že cihla bude mít chladné barvy (např. černá, šedá) a pro spárování použijeme téměř neviditelnou, tenkou spáru ve stejné barvě.

Z kolei w przypadku nowoczesnych elewacji doskonale sprawdzi się gładki klinkier, szczególnie jeśli cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń, szarość), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w takim samym kolorze.

Jak si vybrat spáru?

Zde je nejdůležitější pravidlo: jestliže má spára podobnou nebo stejnou barvu jako cihla, dostáváme efekt koherentního povrchu, který je podobný jednotné povrchové úpravě. Na druhou stranu spára v barvě jiné než fasádní materiál kontrastuje s cihlami, a tak zdůrazňuje jejich vazbu zdi, "zdůrazňujíc" je na povrch. Je to jasně viditelné na příkladu tří barev spár používaných pro zdění bílých cihlel - pro srovnání. - Pokud si nejsme jisti, která spára bude nejlepší, konzultujte toto s Vaším architektem nebo dodavatelem - radí Lidia Misiuna. - Výrobci spárovací hmoty nabízejí širokou škálu barev, takže si každý může vybrat něco pro sebe.

Můžete použít vzorníky a "přiložit" je ve skladu do cihly dle vlastního výběru. Velmi užitěčné jsou virtuální nástroje pro přizpůsobování barev , které jsou k dispozici na webových stránkách některých výrobců, např. na www.roben.pl - dodává. Existuje další způsob, který nám může pomoci - vyzkoušejte předem vybranou spárovací hmotu na malém, neviditelném fragmentu zdi. Pokud se Vám tato nelíbí, vždy ji můžete odstranit a nahradit ji jinou.

Tvar spáry

Investoři mají na výběr z několika způsobů, jak tvarovat spáry. Je třeba zdůraznit, že aby zeď zůstala odolná a nepoškozená, musíme zamezit zdění na prázdných nebo ustupujících spárách(prohloubené, které nejsou v kontaktu s okrajem cihel).

- Pokud nedodržíme toto pravidlo, na nevyplněných místech se bude hromadit dešťová voda. Během času může proniknout do zdi, způsobit výkvět nebo dokonce oslabení celé struktury - varuje Lidia Misiuna. Nezbyde nám tedy než spárovat spáry v kontaktu s lícem cihly. Přeci jen máme dobrý výběr, protože existují nejméně čtyři správné "tvary" spár: spára dokonale rovnoměrná s cihlou (hladký povrch bez výčnělků nebo konkávnosti); konkávní spára (horní a dolní okraj spáry rovnoměrný s cihlou, centrální část mírně prohloubena); konvexní spára(okraje spáry v jedné rovině s cihlou, střední část lehce vyčnívá nad povrch), a spíra pod úhlem(horní část spáry je prohloubena a dolní je v jedné rovině s cihlou, což umožňuje stékání deště).

Hra světla a stínuMezi uvedenými řešeními patří mezi nejpopulárnější konkávní spárování. Bude mít zvláštní účinek, pokud jej aplikujeme na klinkeru s nerovnou strukturou, např. Ručně tvarovaných lícových cihlách. V závislosti na pozici slunce bude konkávní spára umožňovat magickou hru světla a stínu.

- Díky takovýmto spojům dosáhneme jedinečného efektu světla a stínu, díky němuž bude fasáda neustále měnit svou tvář - dodává Lidia Misiuna. Naproti tomu spára, která je rovnoměrná s povrchem cihel, bude mít opačný účinek - stálý, homogenní, konzistentní, zvláště vhodný pro realizaci velmi moderního charakteru. Použitím konvexní spáry získáme jiný vzhled zdi- trochu neupravený, zběsilý, velmi originální a vhodný pro objekty v rustikálním stylu.