Ekologické a energetické úspory s keramikouą
Ekologická a energeticky úsporná keramika. Díky svým přirozeným vlastnostem a technickým výhodám jsou keramické stavební materiály nejen ekologickou volbou, ale také energetickou úsporou
Stále rostoucí počet nařízení a vládních programů vyzývá k tomu, aby byly ekologicky a energeticky úsporné. Změny, ke kterým došlo i nadále probíhají v myslích investorů, přispívají také k hledání řešení, která jsou příznivá pro lidi a životní prostředí. Navíc energeticky úsporné a dlouhotrvající stavební materiály, jako je keramika, se v dlouhodobém výhledu stávají levnějšími a dům z nich využívá méně energie a šetří peníze na účtech. Dlouhodobý pohled na investice, tedy výstavbu domu, podporuje ekologickou výstavbu a úspory energie i v ekonomickém aspektu.
Přirozeně s keramikou
Keramické tašky, klinkerové obklady a cihly, stejně jako keramické duté cihly pro stavbu zdí jsou přírodní a humánní stavební materiály. Jíl, ze kterého jsou vypáleny, je zcela ekologický materiál, neobsahující žádné chemické barvy, kovy ani jiné umělé prvky. Díky této keramické stěně a střeše po stovky let zajišťuje zdravé, přirozené mikroklima budov z ní vyrobených. Tato funkce je obzvláště důležitá od dob kdy se ukázalo, že střechy pokryté azbestem jsou hrozbou pro život a zdraví obyvatel.
Energetická úspornost a tepelná izolace
V obytných budovách se nejvíce energie (asi 70%) spotřebuje pro vytápění. Proto speciálními spojenci v boji za nízké účty jsou stavební materiály a konstrukční řešení, která vám umožňují udržovat v domě teplo.
Mezi materiály s nejlepším indexem tepelné izolace patří keramické duté cihly. Jejich vlastnosti vyplývají především z porézní struktury. Mikropóry jsou naplněny vzduchem, což je vynikající izolátor. To se promítá do nízkých koeficientů přenosu tepla (U) celého oddílu. Nejlepší hodnoty v tomto ohledu dosahují bloky naplněné minerální vlnou. Jedná se jak o konstrukční prvek, tak o tepelnou izolaci a koeficienty tepelné vodivosti (λ) závisí na typu bloku. Kromě toho, bloky a jiné keramické cihly jako jsou cihly a střešní tašky z pálené hlíny, také dosahují vysoké, úložné, tepelné kapacity, a to díky relativně vysoké hustotě. Použití materiálů pro zajištění řádné tepelné izolace po celém povrchu budovy je nesmírně důležité, protože horký vzduch uniká nejen skrze stěny, ale také střechou, základy, a dalšími konstrukčními prvky.
Třívrstvá stěna - optimální parametry
Pro optimální tepelnou izolaci budovy jsou vedle samotných materiálů s odpovídající hustotou klíčová ochrana proti vlhkosti a správná izolace. Nejlepších výsledků v tomto ohledu dosahují budovy, jejichž vnější bariéry byly postaveny v technologii třívrstvých stěn. Struktura takové stěny zahrnuje tři vrstvy, které jsou zodpovědné za tepelnou izolaci a současně zajišťují stálou cirkulaci vzduchu. To je možné díky použití dutých keramických bloků postavit na nosné vrstvy, minerální vlny nebo pěnového polystyrenu pro zajištění izolace, větracích otvorů a opláštění v podobě zdi. Tepelně izolační vlastnosti třívrstvé zdi mohou být
Wentylacja…
Poza ogrzewaniem, dwa następne obszary, na które wydatkuje się najwięcej energii, to wentylacja oraz klimatyzacja pomieszczeń. Efektywność systemu wentylacyjnego przekłada się na parametry termoizolacyjne ścian zewnętrznych. Ponieważ woda jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, nasiąknięta wilgocią ściana powoduje wzmożone przenikanie ciepła z wnętrza budynku do otoczenia. Niskie temperatury z kolei przyczyniają się do powstawania większego zawilgocenia. Podsumowując, nadmiar wilgoci w ścianie obniża właściwości izolacji cieplnej, a to z kolei prowadzi do większego zawilgocenia. Sposobem na przerwanie tego procesu jest zapewnienie optymalnej wentylacji, która będzie odprowadzać parę wodną z wnętrza pomieszczeń i konstrukcji ściany.
…i klimatyzacja
Energooszczędność to nie tylko minimalizowanie wydatków na ogrzewanie, ale także stosowanie rozwiązań, które w lecie zapewnią przyjemną temperaturę pomieszczeń i zminimalizują lub całkowicie wyeliminują konieczność włączania klimatyzacji. Należy do nich wykorzystanie materiałów budowlanych, które wolno się nagrzewają, czyli m.in. wszystkich produktów ceramicznych. Warto podkreślić, że oprócz ścian bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w gorące dni pełni też pokrycie dachowe. Wszystkie lekkie pokrycia łatwo się nagrzewają, powodując że położone bezpośrednio pod nimi pomieszczenia stają się bardzo gorące. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli poddasze budynku jest przestrzenią użytkową. W takiej sytuacji zalecane jest wykorzystanie ciężkich pokryć dachowych, np. dachówek ceramicznych, których naturalne właściwości należy wzmocnić poprzez odpowiednio grubą warstwę izolacji, np. wełny mineralnej.