Komín z cihly - základní pravidla

Pravidla stavebního umění jsou také podrobně charakterizována přípustnými materiály a způsobem, jakým je komín proveden. Dokonce i spolehlivé provedení komína pokrývačem ho nebude chránit proti zatékání, pokud se rozhodneme použít nesprávné materiály nebo vynechat princip správného spárování.

Není pochyb o tom, že nejčastěji používaným materiálem pro konstrukci komínů je keramická cihla. Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že ne každý typ je v tomto případě vhodný. Aby se zajistila optimální těsnost a aby se zabránilo zatékání, měl by být komín vyroben z plné cihly po celé délce, a to i v části, která vyčnívala nad rovinou střechy. 

Chyba, které se často zedníci dopouštějí, je použití cihel plných pouze v spodních vrstvách nebo celkové provedení komína s cihel s otvory.

Taková řešení mohou způsobit, že se dešťová voda bude dostávat pod střechu, což způsobí vlhkost a sníží tepelně izolační vlastnosti.

Dalším pravidlem, které je třeba vzít v úvahu při konstrukci komína, je správné spárování. Za prvé, spáry by měly být plné, těsně vyplňovat prostor mezi cihlami. Nedoporučuje se provádět zednické práce na prázdných nebo zapuštěných spojích, protože se v těchto místech hromadí voda a tím oslabuje životnost komína. Důležité je i správné uspořádání cihel. Jejich jednotlivé vrstvy by měly tvořit tzv. běhounové spojení, ve kterém jsou vertikální svary vyrovnány poloviční délkou cihel. Stručně řečeno, použití pevných cihel, těsná výplň spár a vagonové spojení jsou základní principy konstrukce komínu jak se účinně vyhnout problému zatékání.